top of page
MEDICARE VETERİNER KLİNİĞİ
Medicare_Logo_PNG_REVİZE.png

Onlar bizim dostlarımız
Onun için en iyisini istediğinizi biliyoruz

KEDİ VE KÖPEKLERDE KİLO KAYBININ NEDENLERİ

Hızlı kilo kaybı, ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Kedi ve köpeklerde kilo kaybının en yaygın nedenleri şunlardır:

1.Parazitler

Kirli su veya bozuk mama tüketimi kedinizin ve köpeğinizin parazit kapmasına neden olabilir. Kilo kaybının yanı sıra, kusma (aralıklı veya kalıcı), yumuşak dışkı, ishal ve / veya iştah kaybı bağırsak parazitlerinin belirtileri arasında sayılabilir.

2.Kanser

Bağırsak kanseri (lenfoma, lenfosarkom) köpeklerde ve kedilerde kilo kaybının nedenlerinden olabilir. Yaşı ilerlemiş köpeklerde daha yaygın görülür ve ciddi bir hastalıktır. Tümör midede, bağırsaklarda veya rektumda görülebilir ve kusma, iştahsızlık, karın ağrısı belirtiler arasındadır. Bağırsak kanserinin yanı sıra karaciğer, safra kesesi ve böbrek kanserleri de kilo kaybına neden olabilir. 3.Böbrek hastalığı

Böbrek hastalığı durumunda kilo kaybı ilk belirtiler arasında olmaz. Teşhis, kilo kaybı başladıktan sonra koyulduysa, hastalığın muhtemelen uzun süredir varolduğunu gösterir. Aynı durum hipertiroidizm (tiroit bezlerinin aşırı çalışması) için de geçerlidir. Hipertiroidizmde kilo kaybı kedilerde görülen bir semptomken köpeklerde görülmez. Böbrek hastalığı olan petler çok su içer ve çok idrar yapar ancak hipertiroidi olan kediler aşırı miktarda yer ve aşırı susuzluk görülür.

4.İleri düzeyde kalp hastalığı

Böbrek hastalığında olduğu gibi, kalp rahatsızlığı durumunda da kilo kaybı hemen görülmez. Hatta, bazı köpekler iştah kaybına rağmen kilo alabilir.

5.Ağız-Diş hastalıkları

Yemeyi zorlaştıran ağız içi ağrısı kilo kaybına yol açabilir. Altta yatan rahatsızlığın tedavisinde kilo kaybı sorununun çözümü de dikkate alınmalı. 6.Mama Değişimi

Kilo kaybı vakalarının tamamı bir hastalık belirtisi değildir. Mama değişimi kilo kaybının en yaygın nedenlerinden biridir.

Örneğin, yeni mama %20 daha az kalori içeriyorsa, geçmişle aynı miktarda mama tüketiyor olsa da petinizin kilo vermesine neden olabilir. Mama değiştirmeyi düşünüyorsanız, mamaların içerdiği kalori miktarına dikkat edin.

7.Stres

Kilo kaybının diğer nedenleri kadar yaygın olmasa da stres iştahta değişime sebep olabilir ve gözardı edilmemelidir.Örneğin yeni bir evcil hayvanın eve gelmesi gibi ev ortamındaki bir değişim, stres kaynaklı kilo kaybının nedenlerinden biri olabilir.


bottom of page