top of page
MEDICARE VETERİNER KLİNİĞİ
Medicare_Logo_PNG_REVİZE.png

Onlar bizim dostlarımız
Onun için en iyisini istediğinizi biliyoruz

Köpeğimin kulakları neden kokuyor?Köpeklerde kulak temizliği

Bakım, herhangi bir köpeğin rutininin önemli bir bölümünü temsil eder; düzenli tarama, diş ve tırnak bakımından köpeğinizin kulaklarını temizleme ve kontrol etmeye kadar her şeyi içerir. Tüylü dostlarımızı sağlıklı ve formda tutmak ve bu süreçte ortaya çıkabilecek olası sağlık sorunlarına dikkat etmek bizim işimiz.


Köpek ebeveynlerinin karşılaşabileceği yaygın sağlık sorunlarından biri de kokan kulaklardır. Sağlıklı köpek kulakları minimum kokuya sahiptir, yani kötü kokulu kulaklar genellikle köpeğinizle ilgili bir sorun olduğunu gösterir.


Bu yazıda, köpeğinizin kulaklarının kokmasının beş olası nedeni, köpeğinizde kulak kokularını nasıl önleyeceğiniz ve köpeğinizin kulaklarına nasıl uygun şekilde bakacağınız hakkında konuşacağız.


1. Kulak Kiri Oluşumu


İnsanlar gibi köpekler de kulak kiri üretir, ancak kulaklarındaki kulak kiri miktarını düzenlemelerine yardımcı olan kendi kendini temizleme mekanizmalarına sahiptirler. Bununla birlikte, köpeğinizin kulaklarındaki kendi kendini temizleme mekanizması çeşitli nedenlerle düzgün çalışamaz ve bu da kulak kiri birikmesine neden olur.


Kulak kiri tipik olarak köpeğinizde herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz, bu nedenle bir şeylerin ters gittiğini fark etmeyebilirsiniz. Bununla birlikte, ekstra kulak kiri olan köpeklerin kulakları hafif bir kokuya sahip olma eğilimindedir ve fazla kulak kiri kulak kanalının girişinde görülebilir, bu şekilde tüylü dostunuzda bu sorunu doğrulayabilirsiniz.


Bazı köpek ırkları, kulaklarında kulak kiri birikmesine daha yatkındır; bu türler şunları içerir:


Kaniş ve Kaniş melezleri: Bu cins ve melezleri, kulak kanallarının içinde kulak kiri birikmesine katkıda bulunabilecek tüyler yetiştirme eğilimindedir.

İngiliz Bulldogları: Bu ırkın kulak kıvrımlarında aşırı kulak kiri olabilir; ayrıca, bu köpekler cilt alerjilerine ve aşırı kulak kiri oluşumuna da katkıda bulunabilecek koşullara eğilimlidir.

Cocker Spaniels: Bu ırk, kulak bezlerinin aşırı kulak kiri birikmesine neden olan genetik bir duruma eğilimlidir.

Basset Hounds: Bu ırk, aşırı uzun kulak kanalları nedeniyle kulak kiri birikmesi yaşayabilir. Ayrıca maya kulak enfeksiyonlarına çok eğilimlidirler.


Sorun Nasıl Çözülür?

Köpeğinizin kulaklarında biraz kulak kiri olması tamamen normaldir, ancak çok fazla kulak kiri birikirse, özellikle de buna bir koku eşlik ediyorsa, en iyisi onları veterinerinize kontrol ettirmektir.


Köpeğinizin kulaklarını evde temizliyorsanız, birikintileri kolay ve hızlı bir şekilde gidermenizi sağlayacak köpek dostu, veteriner tarafından önerilen kulak temizleme solüsyonlarını kullanabilirsiniz.


2.Bakteriyel Kulak Enfeksiyonları


Köpekler çeşitli sağlık sorunlarından muzdarip olabilir; Köpeğinizin kulaklarından kötü koku gelmesine neden olan yaygın bir sorun, bakteriyel kulak enfeksiyonlarıdır. Bakterinin türüne ve enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak koku, hafif bir kokudan, odanın her yerinde hissedebileceğiniz kötü bir kokuya kadar değişebilir.


Köpeğinizdeki bakteriyel kulak enfeksiyonlarının diğer yaygın belirtileri şunlardır:


Aşırı huzursuzluk

Kırmızılık

Kaşıntı

Şişme

Ağrı

Orta ve iç kulak enfeksiyonları ayrıca başın eğilmesine, denge kaybına, kusmaya ve kısmi sağırlığa neden olabilir.

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede veterinerinizden randevu almanız çok önemlidir. Kulak enfeksiyonları, köpeğiniz için acı vericidir.

Sorun Nasıl Çözülür?

Köpeğinizde bakteriyel bir kulak enfeksiyonu olduğundan şüpheleniyorsanız, olası tedavi seçenekleri hakkında veterinerinize danışmanız en iyisidir.


Çoğu zaman, veterineriniz kulak kanalını bir otoskop ile inceler ve bakteriyel bir enfeksiyonun varlığını doğrulamak için sitoloji yapar. Sitoloji, veterinerinizin kulaktan pamuklu çubuk almasını gerektirdiğinden, veteriner randevusundan önce köpeğinizin kulaklarını temizlememelisiniz.


Veterineriniz, doğrulanmış bakteriyel kulak enfeksiyonları için muhtemelen antibiyotikli kulak damlaları veya oral ilaçlar yazacaktır. Büyük şişliklerin olduğu şiddetli vakalarda, veteriner iltihabı, ağrıyı ve şişliği azaltmak için oral steroidler de yazabilir. Kulağı uygun şekilde incelemek ve tedavi etmek için bazen sedasyon veya genel anestezi gerekir. Tekrarlayan bakteriyel enfeksiyonların genellikle alerji gibi altta yatan bir nedeni vardır, bu nedenle veterineriniz sizinle daha fazla araştırmayı görüşebilir.


3. Mantar Enfeksiyonları


Köpeklerin kulaklarında genellikle rahatsız edici, can sıkıcı ve kötü kokulu olabilen maya enfeksiyonları olması da yaygındır. Kulak enfeksiyonuna neden olan en yaygın maya Malassezia'dır.


Tüm köpek ırkları potansiyel olarak bir mantar enfeksiyonundan muzdarip olabilse de, bu durum özellikle bazı köpek ırklarında, genellikle sarkık kulaklılarda yaygındır:Çoğu zaman, mantar enfeksiyonları, köpeğinizin kulaklarının biraz tatlı ama küflü bir kokuya sahip olmasına neden olur. Akıntı genellikle soluk kahverengi renktedir ve köpeğiniz bakteriyel kulak enfeksiyonu olan köpeklere benzer belirtiler gösterecektir - kulaklarda kızarıklık, şişme ve tahriş.


Mantar enfeksiyonları, alerjiler ve kulağın içine sıkışmış nesneler gibi altta yatan diğer sorunlarla da bağlantılı olabilir. Bu nedenle, bir sorunun erken belirtilerini tanımak ve köpeğinizi veterinere götürmek çok önemlidir.Sorun Nasıl Çözülür?

Köpeğinizin kulaklarından bir koku geldiğini fark ederseniz ve köpeğinizin kulak enfeksiyonu olduğundan şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede veterinerinize danışmanız en iyisidir. Veteriner, bu sorunu teşhis etmek için tipik olarak sitoloji dahil olmak üzere gerekli testleri yapacaktır.


Çoğu veteriner, daha ciddi vakalar için mantar önleyici kulak damlaları, köpek dostu kulak temizleyiciler veya ağızdan mantar önleyici ilaçlar yazacaktır. Teşhis konulduktan sonra, veterinerinizin talimatlarını izleyerek köpeğinizin kulaklarını evde temizleyebilirsiniz; ancak, teşhisi daha zor hale getirebileceğiniz için, veteriner randevunuzdan önce köpeğinizin kulaklarını asla temizlememeyi unutmayın.


4. Miks Kulak Enfeksiyonları


Köpekler, bakteriyel ve mantar kulak enfeksiyonlarına sahip olmanın yanı sıra, kötü kokuya da neden olan hem mantar hem de bakteri içeren karışık kulak enfeksiyonlarından muzdarip olabilir. İşaretler, herhangi bir kulak enfeksiyonunun belirtilerine benzer olacaktır.


Sorun Nasıl Çözülür?

Miks kulak enfeksiyonlarının tedavisi, organizmaların türüne ve köpeğinizin kulağındaki miktarına göre değişecektir. Bu tedaviler genellikle mantar enfeksiyonlarını ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmeye benzer; veterineriniz sorunun ciddiyetini belirleyecek ve olası tedavi çözümleri sunacaktır.


5. Kulak Akarları


Köpekler ayrıca, köpeğinizin kulak kanalının içini ve kenarlarını enfekte eden oldukça bulaşıcı parazitler olan kulak akarlarından (Otodectes cynotis) da sıklıkla muzdarip olabilir. Kulak akarları diğer hayvanları da etkileyebilir, bu nedenle çok sayıda evcil hayvanın olduğu bir evde yaşıyorsanız muhtemelen tüm evcil hayvanların tedaviye ihtiyacı olacaktır.


Kulak akarlarının en yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır:


Kulaklardan gelen kötü koku

Baş sallama

Kulakları tırmalamak ve ovmak

Aşırı koyu, genellikle kuru kulak kiri

Kulak akarları kulakların kokmasına neden olabilir ancak çıplak gözle görülmesi zordur. Her yaştaki köpekleri etkileyebilirler ancak genç hayvanlarda daha yaygındır.Sorun Nasıl Çözülür?

Veterineriniz normalde köpeğinizin kulaklarını bir otoskop ile inceleyerek teşhisi doğrulayacaktır. Gerekirse mikroskop altında bakmak için bir örnek de alabilirler.


Köpekler genellikle kulak akarlarını öldürmek için bir ilaçla tedavi edilir, bu noktasal topikal bir ilaç veya tablet olabilir. Enflamasyon ve enfeksiyona yardımcı olması için ilaçlı kulak damlalarına ihtiyaçları olabilir. Veterinerinizin bir kulak temizleyici önermesi de muhtemeldir.
Köpeğinizdeki Kulak Kokularını Nasıl Önlersiniz?

Kulak problemleri tamamen önlenebilir değildir, ancak belirtiler daha erken fark edilirse tedavisi çok daha kolaydır. Herhangi bir akıntı veya koku olup olmadığını kontrol ederek köpeğinizin kulaklarını düzenli olarak inceleyin. Köpeğinizin kulaklarının çok hassas ve hassas bir bölge olabileceğini ve kulaklarına dokunulmasıyla olumlu çağrışımlar oluşturmanın önemli olduğunu unutmayın. Rutin kulak temizliği, kulağın içindeki kiri ve kiri temizlemek için yardımcı olabilir, ancak aşırı temizlik de sorunlara neden olabilir. Temizleme rejimini/ürünü veterinerinizle görüşün ve köpeğinizin kulaklarında asla pamuklu çubuk kullanmayın.köpeklerde uzun kulak
kulaklı köpek


Çözüm

Köpeğinizin kulaklarından hoş olmayan bir koku geldiğini fark ederseniz, bu genellikle bir şeylerin döndüğünün bir işaretidir. Bakteriler ve maya enfeksiyonları ile kulak akarları kokuya neden olabileceğinden, en iyisi veterinerinize danışmanızdır. Köpeğinizin kulaklarını kontrol edecekler ve sorunu belirlemek için daha fazla test yapacaklar.


Çoğu zaman, kokan köpek kulaklarının arkasındaki nedenlerin tedavisi, daha fazla sorunu önlemek için oral ve topikal ilaçlar ile kulak temizliğinin bir karışımını gerektirir. Alerji gibi altta yatan sorunların kontrol edilmesi de gerekebilir.

Comments


bottom of page