top of page
MEDICARE VETERİNER KLİNİĞİ
Medicare_Logo_PNG_REVİZE.png

Onlar bizim dostlarımız
Onun için en iyisini istediğinizi biliyoruz

Sakallı Ejderim Neden Yemek Yemiyor? 4 Sebep


sakallı ejder
sakallı ejder

Pogona vitticeps olarak bilinen sakallı ejderler (veya "sakallılar"), evde evcil hayvan olarak esaret altında tutulan en popüler kertenkelelerden biri haline geldi. Orta büyüklükte oldukları, genellikle sakin bir mizaçları olduğu ve genellikle bakımı kolay oldukları için iyi sürüngen evcil hayvanları olarak görülürler.


Bununla birlikte, esaret altındaki tüm kertenkeleler hala vahşi hayvanlardır - köpekler gibi evcilleştirilmemişlerdir. Bu, evcil hayvan olarak insanlarla birlikte yaşamaya adapte olmadıkları ve bu nedenle evcil hayvan ebeveynleri tarafından karşılanması gereken çok çeşitli karmaşık, özel ihtiyaçlara sahip oldukları anlamına gelir.


Sürüngenlerdeki sağlık sorunları en çok ihtiyaçlarının bakıcıları ve çevreleri tarafından karşılanmadığı yerlerde görülür. Yaygın bir sağlık sorunu iştahsızlık veya anoreksidir.Bir kertenkeleye (veya herhangi bir evcil hayvana) bakmadan önce güvenilir, doğru kaynakları kullanarak araştırma yapmanız çok önemlidir. Kertenkeleler çok fazla özel bakıma ihtiyaç duyarlar ve herhangi bir açıdan başarısızlık, sakallı ejderinizi çok kötü yapabilir.


Sakallı ejderhalar, 10 ila 15 yıllık bir ömür boyunca yaklaşık 18 inç (45 cm) uzunluğa kadar büyüyebilen orta büyüklükte, yalnız kertenkelelerdir. Avustralya'nın kuru çalılıklarından kaynaklanırlar ve günlüktürler, yani gün boyunca en aktif oldukları anlamına gelir.


Tüm kertenkeleler vücut sıcaklıkları için çevreye ve özellikle güneşe güvenirler; kendi vücut ısılarını üretemezler ve tamamen dış sıcaklığa bağımlıdırlar.Diyet

Böcekler (canlı gıda) ve bitki materyali (yeşillikler ve sebzeler) dahil olmak üzere olağan diyetleri oldukça geniştir. Böcekler, kertenkelenizin ağzından daha büyük olmamalıdır ve güvenli yeşillikler arasında su teresi, roka, tere ve balkabagi bulunur. Herhangi bir miktarda yenirse iç metabolizmayı olumsuz etkileyebileceğinden ıspanak ve lahanadan kaçınmak en iyisidir.


Sakallı ejderler, doğal Avustralya yaşam alanlarını kopyalayan özel bir muhafaza veya vivaryumda yaşamalıdır. Bu, yeterince büyük olması (tek bir ejderha için en az 48 inç uzunluğunda, 24 inç yüksekliğinde ve 24 inç derinliğinde) olması ve sıcaklık, nem ve UV ışığı sağlaması gerektiği anlamına gelir. Genellikle vivaryumlar, sakalınızın gerektiğinde aralarında hareket edebilmesi için soğuk bir uca (71,6–78,8°F) sıcak bir uca ve güneşlenme bölgesine (100,4–107,6°C) kadar yükselecek şekilde tasarlanır.


Nem seviyeleri %30 ile %40 arasında kontrol edilmelidir. Hem UVA ışığı hem de UVB ışığı sağlamak için özel bir UV ışığı kullanılmalıdır. Her iki bileşen de ejderhanın sürekli sağlığı için gereklidir ve ışık sakalınıza yeterince yakın yerleştirilmelidir, bu nedenle üreticinin yükseklikle ilgili talimatlarını kontrol ettiğinizden emin olun. Genellikle bu ışıklar bir zamanlayıcıda tutulur, bu nedenle günün yarısında (tıpkı gece ve gündüz gibi) yanarlar. Kertenkelenin seçim yapabilmesi için parlak bir nokta ve bir gölge yeri olması için bir ışık gradyanına sahip olmak yine yararlıdır.


Hijyen ve zenginleştirme

Vivaryumlar temiz tutulmalı, dışkı düzenli olarak çıkarılmalı, taze su sağlanmalı ve günlük olarak değiştirilmeli ve kullanılmayan gıda maddeleri günlük olarak uzaklaştırılmalıdır.


Vivaryumlar genellikle sakallı ejderinizin etkileşime girmesi (zenginleşmesi) için taşlar, dallar ve bir deri gibi şeyler içerir. Kazma olanağı sağlamak için zemin (yüzey) olarak bir kum veya kum/toprak karışımı kullanılabilir.Sakallı Ejderler günde bir kez beslenir

Sakallı ejderler yetişkin olduklarında genellikle günde bir kez beslenirler. Aşırı besleme ve obezite bir sorun olabileceğinden, ne kadar beslendiğinin doğru bir kaydını tutmak önemlidir! Sakallı ejderinizi haftada bir kez temel terazi kullanarak tartmak da yararlıdır; ağırlıkları normal koşullarda %5'ten fazla değişmemelidir, bu nedenle bundan daha büyük bir değişiklik önemlidir.

Sakallı Ejderler etrafta uzanmanın tadını çıkarıyor!

Sağlıklı bir sakallı ejder gün boyunca aktif olacaktır, ancak etrafta uzanmak için çok zaman harcarlar! Çevreleriyle etkileşime girecek, yemek yiyecek ve içecek (çok içmeseler de). Kayaların üzerine oturmayı ve sıcaklığın ve UV'nin tadını çıkarmayı severler.
Sakallar derilerini döker


Sakallılar, diğer kertenkeleler gibi, derilerini aralıklarla büyük parçalar halinde değiştirirler. Deri parçalarını çekmemek, ancak parçalanmalarına izin vermek önemlidir.Sakallılar derilerini döker


Sakallılar, diğer kertenkeleler gibi, derilerini aralıklarla büyük parçalar halinde değiştirirler. Deri parçalarını çekmemek, doğal olarak dökülmelerine izin vermek önemlidir. Yamalar yapışmış görünüyorsa, yumuşatmak için birkaç dakika ılık su banyosu yapmayı denemek iyidir. Dökülme, sakalın nemine ve hidrasyonuna bağlıdır, bu nedenle bunlar yanlışsa, saç dökülmesi ayak parmaklarının kaybı da dahil olmak üzere sorunlara neden olabilir.
Sakallılar brumasyona maruz kalır (yarı uyuşukluk / uyuşukluk)

Genel olarak, iştah tutarlı olmalıdır, ancak sakallı ejderler doğal olarak soğuk aylarda, oda sıcaklığı ve gün ışığı saatleri düştükçe, çok az yemek yedikleri veya hiç yemeyecekleri bir "kızgınlık" döneminden geçerler. Brumasyon, kış uykusuna benzer normal, doğal bir süreçtir ve birkaç hafta ile birkaç ay arasında sürebilir.


Bu dönemde, vahşi doğada bir yuvada saklanacakları için daha az sıcaklığa ve ışığa ihtiyaç duyarlar. Yemek yemeseler de bu süre zarfında kilolarının değişmemesi gerekir, bu nedenle haftalık tartılara dikkat etmekte fayda var. Brumasyon sırasında bunlara devam etmekte fayda var.Normal sakallı ejderlerin dışkıları uzundur

Normal dışkı, koyu bir kısım (dışkı) ve beyaz bir kısım (kertenkele idrarı) ile uzun ve oldukça sert olmalıdır. İyi nemlendirilmiş kertenkeleler de biraz sıvı üretir. Eğer dışkılar böyle değilse veya bir iki günden fazla süredir dışkı oluşmuyorsa bir sorun olabilir.
Sakallı ejderler yemek yememe dönemlerinden geçer mi?

Sağlıklı bir sakallı ejder, brumasyon dışında uzun süreler boyunca yemek yemeyi tamamen bırakmamalıdır. Brumasyon sırasında çok az yiyecek veya hiç yiyecek. Genel olarak, metabolizma yavaşladığı için sakal brumasyona hazırlanırken güvenli bir şekilde yemi yavaş yavaş azaltabilirsiniz. Bazı bakıcılar, hiçbir şey vermemeyi savunurlar, böylece brumasyon devam ederken bağırsağın gerçekten boş olması, yiyeceklerin midede uzun süre oturmamasını sağlar. Diğerleri gerektiği gibi çok küçük miktarlarda beslenir. Buradaki en iyi kurs için çok az kanıt var, bu nedenle muhtemelen evcil hayvanınıza en uygun olana inecektir.
Sakallı bir ejder yemek yemeden ne kadar dayanabilir?


İyi enerji rezervleri ve yağ depoları olan yetişkin bir sakallı, yemek yemeden 4-8 haftayı rahatlıkla geçirebilir. Ancak, bu sadece brumation sırasında gerçekleşmelidir. Büyüyen sakallı ejderhalar, rezervleri olmadığı ve büyümek için çok fazla enerjiye ihtiyaç duydukları için genellikle bu kadar uzun süre devam edemezler. Normal koşullarda, sakallı ejderiniz birkaç günden fazla bir süredir düzgün bir şekilde yemek yemiyorsa veya önemli miktarda kilo kaybediyorsa, bir an önce bir veterinere danışmanız en iyisidir. Brumasyon sırasında kilo vermemeleri gerekir.Sakallı bir ejderin yemek yemeyi bırakmasının 4 nedeni:

Tıpkı insanlarda ve diğer hayvanlarda olduğu gibi, ne yazık ki sakallı bir ejderin yemek yemeyi bırakmasının pek çok olası nedeni vardır.


  1. Çevre Problemleri


Sağlık sorunlarının en yaygın nedeni sağlanan çevrede bulunur. Vivaryum ortamını tam ve tutarlı bir şekilde doğru bir şekilde elde etmek çok önemlidir. İşte bazı önemli ipuçları:


Diyet uygun ve dengeli olmalıdır - örneğin, sakalınız çok büyük olan ve yanlış yeşilliklerin fazlalığı nedeniyle kötü yapılmış olabilecek böcekleri yemeye çalışmayacaktır (örneğin, çok fazla ıspanak kalsiyum emilimini etkileyebilir).

Sakalınızın çok fazla beslendiği için yemek yemeyebileceğini unutmayın! Aşırı besleme, ejderhaları aşırı kilolu veya obez yapar ve bu hayvanlar daha fazla yiyecek bulmak için herhangi bir çaba sarf etmez!

Sıcaklık çok soğuksa, sindirim yavaşlar ve hayvanlar yemek yemeyi kesebilir ve muhtemelen kabız olabilirler.

Yanlış nem ve UV kaynakları, iştah kaybına (özellikle ağrı yoluyla) katkıda bulunabilecek başka sağlık sorunlarına da neden olabilir.

Kertenkeleler, "yabancı cisimlerin" yutulması veya yutulması yoluyla bağırsak tıkanıklıklarına eğilimli olabilir - esasen sindirilemeyen ve bağırsakları tıkayan bir şeyi yutar. Bu, kum yüzeylerde veya küçük taşlar veya plastikler yutulduğunda olabilir. Sakalınızın böyle bir şeye erişememesini sağlamaya değer.


2. Stres


Tüm hayvanlar gibi sakallı ejderler de strese girebilir ve bu iştahı azaltır. Çevrelerinde kendilerini güvensiz hissederlerse veya çok sık veya uygunsuz şekilde ele alınırlarsa, tüm bunlar katkıda bulunabilir. Bol miktarda saklanma yeri olduğundan emin olmaya değer.


Sakallı ejderhalar da yalnız kalmaya alışkındır, bu nedenle yemek için rekabet veya zorbalık varsa yemek yemeyi bırakabilirler.


3. Parazitler


Kertenkelelerin kendilerine ayrılmış bağırsak parazitleri ve enfeksiyonları grupları vardır. Bunlar nispeten yaygındır ve genellikle anoreksiya, kilo kaybı ve normalden daha yumuşak dışkıya neden olur. Anormal dışkılar bir veteriner tarafından mikroskop altında incelenmelidir.


En yaygın parazitler kıl kurdu ve Coccidia adı verilen küçük bir mikroptur. Her ikisi de derhal teşhis edilirse tedavi edilebilir.


4. Diğer hastalıklar


Kertenkeleler, metabolizmada yer alan normal süreçlerin ters gittiği metabolik hastalıklara yatkındır. Genellikle bunlar zayıf beslenme veya zayıf UV ışık kaynakları ile ilişkilendirilir ve bu nedenle her şey yeniden hayvancılığa döner. Sorunlar genellikle kalsiyum ve D vitamini içeren süreçler yoluyla iskeleti etkiler. Bunlar ağrılı olabilir ve bu nedenle enerji ve iştahta azalmaya yol açabilir.


Kertenkeleler de ne yazık ki kanser ve tümörlerden muzdariptir ve bunlar bağırsakta fiziksel tıkanmanın yanı sıra dahili olarak çeşitli sorunlara neden olabilir.
Sakallı ejderim yemek yemiyorsa ne yapmalıyım?


Sakallı ejderiniz biraz gıcıklıktan hoşlanıyorsa, bu normal olabilir. Mevcut davranışı geçmiş davranışla karşılaştırmak yardımcı olabilir.

Bir sonraki adım, diğer semptomları aramaktır. Anoreksiya sadece başka bir semptomdur. Haftadan haftaya herhangi bir kilo kaybı, herhangi bir yumuşak dışkı (veya dışkı eksikliği) ve aktivite seviyelerindeki herhangi bir değişikliği arayın.

Kertenkelenizin ortamını kontrol edin. Sakallı ejderlerin yönetimi birçok sağlık sorunu için çok önemlidir, bu nedenle kontrol edebileceğiniz her şeyin olması gereken yerde olup olmadığını kontrol edin. Sıcaklık, nem, UV ışığı, hijyen, tatlı su ve iyi beslenme, hepsi çok önemlidir.

Sakallı ejderiniz diğer açılardan hala normal davranıyorsa ve ortam her şey yolundaysa, durumun düzelip düzelmediğini görmek için ejderhanıza birkaç gün huzur ve sükunet vermek mantıklıdır.

Sakallı ejderiniz birkaç gün sonra yemek yemiyorsa veya başka belirtiler varsa (uyuşukluk, gevşek dışkı, dışkı eksikliği veya kilo kaybı) bir veterinerden uzman tavsiyesi almanız önemlidir.

Deneyimli bir egzotik veteriner veya mümkünse kertenkelelere ilgi duyan bir veteriner bulmaya çalışın. Tüm veteriner hekimler yüksek nitelikli profesyonellerdir, ancak pek çoğu kertenkelelerle düzenli olarak çalışmaz ve bu nedenle (mantıksız bir şekilde) diğer türler konusunda olduğu kadar deneyimli değildir. Bazı veteriner hekimler egzotik türler arar ve onlarla çalışmayı tercih eder.

Sorunları erkenden tanımlarsanız ve hızlı bir şekilde profesyonel yardım alırsanız sorunları çözmek daha kolaydır. Bir sorun ne kadar uzun süre kalırsa, o kadar kötüleşir.Sakallı ejderham kaka yapmıyorsa ne yapmalıyım?


Kabızlık, kertenkelelerde yaygın bir sorundur ve anoreksiya (iştahsızlık) ve uyuşukluk ile birlikte gelişebilir veya gelişmeyebilir. Kabızlığın nedeni normal bağırsak hareketlerinin yavaşlaması olabilir. Bunun nedeni düşük sıcaklıklar, düşük nem, zayıf hidrasyon ve zayıf dengeli beslenme olabilir.


Kabızlığa ayrıca bir tıkanıklık (örneğin, bağırsak içinde katılaşan kum veya hatta aşırı un kurdu kılıfları) veya fiziksel bir nesne (taş) gibi bir tıkanıklık neden olabilir. Yine çevreye yakından bakın ve her şeyin sıfırdan olduğundan emin olun. Sakalınızın yutabileceği ve daha sonra pişman olabileceği herhangi bir alt tabaka veya zenginleştirme olup olmadığını kontrol edin! Ortamın herhangi bir unsuru doğru değilse, mümkün olan en kısa sürede düzeltin.


Sakallı ejderiniz bir veya iki günden fazla bir süredir tuvalete gitmediyse, görünür herhangi bir sorun için havalandırmayı (hayvanın alt tarafında, kuyruğun dibinde) kontrol etmek mantıklıdır ve sonra 30 dakika ılık su banyosuna koyun.


Sakallı ejderhanız hala tuvalete gitmiyorsa, bir kez daha veteriner tavsiyesi almalısınız.Çözüm

Sakallı ejderler, evde evcil hayvan olarak tutulmaya en uygun kertenkelelerden biri oldukları için giderek daha popüler hale geliyor. Bununla birlikte, onlar hala vahşi hayvanlardır ve onları sağlıklı ve mutlu tutmak için tam olarak karşılanması gereken oldukça özel ihtiyaçları vardır. Sakal gibi bir evcil hayvan edinmeden önce bol bol araştırma yapmak ve deneyimli, güvenilir ve doğru kaynaklardan öğrenmek çok önemlidir.


Bir kez ayarlandıktan sonra, defne üzerinde dinlenmemek önemlidir; sakalınız yerleşirken izlenmesi, ayarlanması ve mükemmelleştirilmesi gereken birçok farklı öğe vardır.


Kötü bir çevre, bu hayvanlarda sağlığın bozulmasına önemli bir katkıda bulunur ve sağlığın bozulmasının en yaygın belirtilerinden biri iştahsızlık veya anoreksiyadır. Anoreksiyaya birçok farklı şey neden olabilir ve sakallı ejderlerin doğumları sırasında daha az yemeleri normal olsa da, genellikle yemeleri gerekir.

コメント


bottom of page