top of page
MEDICARE VETERİNER KLİNİĞİ
Medicare_Logo_PNG_REVİZE.png

Onlar bizim dostlarımız
Onun için en iyisini istediğinizi biliyoruz

Tavşan Kafesi Nasıl Kurulur

Evcil bir tavşanınız varsa, tavşanınızın sizinle mutlu ve evde olması için gerekli tüm önlemleri almak isteyeceksiniz. Bunların arasında bayılacakları rahat bir kafes kurmak var. Kafesin onların sığınağı olacağını unutmayın, bu yüzden bunu doğru yapmalısınız.

tavşan
Tavşan


Tavşanınız için bir yuva kurmak hiç de zor olmasa da, aslında neye ihtiyacı olduğunu belirlemek oldukça zor olabilir. Bir evcil hayvan mağazasına girdiğinizde, sizi daha fazla satın almaya ikna etmeye çalışan bir sürü parlak renkli ambalajla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Ancak bazıları tavşanınız için uygun veya gerekli olmayabilir.


Bu yazıda, tavşanınız için doğru kafesi nasıl alacağınızı ve tüylü dostunuzun mümkün olan en iyi yaşam alanına sahip olması için onu nasıl yerleştireceğinizi ele alacağız.

bölücü çoklu baskı
Doğru Boyutta Kafesi Alın


Çok küçük bir kafes, tavşanınızın hareketlerini kısıtlayabilir. Ayrıca, can sıkıntısına ve davranış sorunlarına yol açabilir. Genel bir kural, kafesin tavşanın boyutunun en az dört katı olması ve tavşanınızın zıplaması, gerinmesi ve arka ayakları üzerinde durması için yeterli alana sahip olmasıdır.


Kafesin büyüklüğü sahip olduğunuz tavşanın ırkına da bağlıdır. En büyük tavşan ırkı Flaman devidir. 10kg ağırlığa kadar çıkabilir. En küçük ırk bir ila üç kg ağırlığındadır.


İşte küçük ve büyük bir tavşan için önerilen kafes boyu


tları.


Tavşan Boyutu Tavsiye Edilen Kafes Boyutu

Küçük Tavşanlar 1,5 m uzunluk x 0,6 m genişlik x 0,6 m yükseklik

Büyük Tavşanlar 1,85 m uzunluk x 0,9 m genişlik x 0,9 m yükseklik

Kafes Katı Bir Zemine Sahip Olmalıdır

Pek çok tavşanın, arka ayaklarının arkasında bası yaralarının oluşmasına neden olan pododermatit adı verilen bir hastalığı vardır. Yaralar, tavşanınız sert zemine veya nemli yatak örtüsüne oturduğunda gelişir. Kafes döşemesi tel örgüden yapılmışsa, bir parça kontrplak kullanarak üzerini kapatın. Ardından kontrplağı yatakla örtün.


Kafesin Tabanında İdrar Koruyucu Bulunmalıdır

Bir idrar koruyucu, tavşanınızın idrarının kafesten dışarı sızmasını ve yerlerinize veya mobilyalarınıza sızmasını engellediği için çok önemli bir özelliktir. Tavşan kafe


sinin temizliğini çok daha kolay ve dolayısıyla hijyenik hale getirir.


Kafesiniz idrar koruyucusu yoksa doğaçlama yapabilirsiniz. Tavşanı çiğnerse ona zarar vermeyecek malzemeler kullanın. En iyi malzeme kartondur.


Kafesin Kenarları Telden Yapılmalıdır

Tel örgü nedense en iyi seçenektir. Öncelikle, tavşanın solunum sağlığı için gerekli olan mükemmel havalandırma sağlar. Tel kenarları ayrıca kolay temizlik ve bakım sağlar. İdrar ve dışkı kolayca geçebilir.

Tavşan Kafesi Kurmak İçin 6 Temel İpucu


1. Kafesi Kurmak İçin İdeal Bir Yer Bulun

İdeal bir nokta aşağıdakileri içermelidir:


İyi havalandırılmış: Bodrum veya çatı katına tavşan kafesi kurmayın. Bu alanlar, tavşanınızın hassas ciğerlerini etkileyebilecek kir ve tozla doludur.

Güneş ışığına maruz kalma: Tavşanın güneş ışığına ihtiyacı vardır, ancak bu, üzerlerine vuran doğrudan güneş yerine dolaylı güneş ışığı olmalıdır.

Gürültüden uzak: Tavşanlar yüksek seslerden ve hızlı hareketlerden hoşlanmazlar. Örneğin, kafesi çamaşır kurutma makinesinin yakınına yerleştirmek tavşanda aşırı strese neden olabilir. Yedek bir yatak odası akıllıca bir fikir olacaktır.Yırtıcı hayvanlardan korunma: Tavşanlar, kediler, köpekler, tilkiler ve yırtıcı kuşlar gibi yırtıcı hayvanlara eğilimli olabilir. Kafesini kurarken, bu yırtıcılardan uzak durduğundan emin olun. Ayrıca kedi ve köpekler tavşanınız için gereksiz strese neden olabilir. Köpeğiniz varsa kafesi yerden yükseltebilirsiniz çünkü köpeğin burnunu çekmesi tavşanı korkutabilir.

Ferah: Tavşanlar her zaman kafeslerine kapatılmamalıdır. Egzersiz yapmak için kafes dışında biraz zamana ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, kafesi, tavşanınızın etrafta zıplayıp keşif yapmasından endişe etmeyeceğiniz bir alana koymanız yardımcı olacaktır. Tavşanınıza zarar verebilecek kablolar, küçük oyuncaklar, keskin kenarlar veya başka herhangi bir şey olmadığından emin olun.


2. Kafesteki Alanı Tavşanınız İçin Rahat Hale Getirin

Yorgun olduklarında ve kendilerini tembel hissettiklerinde, tavşanlar rahat olmayı severler. Tavşanın bacaklarını yaralardan korumak için kafesi yatakla kaplayabilirsiniz. Kalın bir yatak örtüsü kullanabilirsiniz ve bu talaş, saman veya saman olabilir. Bununla birlikte, tavşanınızın çiğnemesi durumunda bağırsak tıkanmasına neden olabileceğinden, kafesi kaplamak için halı kullanmayın.


3. Kafes Hijyenini Düşünün

Kafes için bir çöp kutusu satın alın ve altını toksik olmayan çöple, üstte bir gazete tabakası ve üstte samanla doldurun. Gazete nemi emer ve kokuyu kontrol eder. Saman, tavşana rahat ve emici bir yüzey sağlayacaktır.İçeride yaşıyorsanız, çöp kutusunu nasıl kullanacağı konusunda tavşanınızı eğitmeniz gerekecek.İdrar veya pelet kaplı lekeleri çıkarmayı ve her gün taze saman kullanarak değiştirmeyi unutmayın. Kafesi haftada bir kez iyice temizleyin.


4. Doğru Yemek ve Su Kaselerini Yerleştirin

Tavşan kafesi kurarken asla unutulmaması gereken malzemeler arasındadır. Tavşanların her zaman taze ve temiz suya erişmeleri gerekir. Suluklar devrilebileceği veya topaklarla kirlenebileceği için, yudumlu suluklar en iyisidir.


Yemek kabı ise ağır ve düz bir tabana sahip olmalı ki devrilip içindekileri dökmesin. Birkaç tavşanınız varsa, her biri için bir kase ve fazladan bir kase olduğundan emin olun. Kaseleri tek bir tavşanın hepsine erişemeyeceği şekilde kafesin etrafına yerleştirin.


Her zaman taze kalması için suyu her gün değiştirin. Suluğu ve mama kaplarını her sabah temizleyin.

5. Oyuncakları Tavşanın Kafesine Koyun

Kafesi kurduktan sonra, tüylü arkadaşınızı eğlendirmek ve hatta egzersiz yapmaya teşvik etmek için bazı oyuncaklar eklemenin zamanı geldi. Evcil hayvan dükkanlarında tavşan için güvenli çeşitli oyuncaklar bulabilir veya karton kutular ve kağıt havlu ruloları gibi ev eşyalarını kullanarak DIY yapabilirsiniz.


Tavşanınız için oyuncak seçerken, güvenli ve dayanıklı olduklarından emin olun. Tavşanınızın yutabileceği küçük oyuncak parçalarından kaçının. Hasar görmüş veya eskimiş oyuncaklardan kurtulun. Her şeyi ilginç kılmak için tavşanınızın oyuncaklarını birkaç günde bir döndürün.


6. Tavşanınızın Çiğnemesi İçin Eşyaları Yerleştirin

Tavşanların sürekli büyüyen dişleri vardır ve onları yıpratmak için bir şeyler çiğnemeleri gerekir. Tahta bloklar, saman küpleri ve işlenmemiş söğüt dalları gibi güvenli ve uygun çiğneme oyuncakları sağlamak diş problemlerini önleyebilir ve can sıkıntısını hafifletebilir.Çözüm

Bir tavşan kafesi kurmak, tüylü dostunuzun mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamak için çok önemli bir adımdır. Kafes, tavşanınızın zamanının çoğunu geçireceği bir sığınak işlevi görür. Bu nedenle rahat, güvenli ve motive edici bir yaşam alanı yaratmanız gerekir.


Bir çöp kutusu, çiğneme oyuncakları ve rahat yatak takımları eklemeyi unutmayın. Ayrıca hijyen çok önemlidir; kafesi temiz tuttuğunuzdan emin olun. Kirli samanı gerektiği gibi değiştirin ve su ve yemek kaplarını her gün temizleyin.veteriner ve tavşan
tavşan veterineri


Comments


bottom of page