top of page
MEDICARE VETERİNER KLİNİĞİ
Medicare_Logo_PNG_REVİZE.png

Onlar bizim dostlarımız
Onun için en iyisini istediğinizi biliyoruz

KEDİLERDE FELINE IMMUNODEFICIENCY VIRUS (FIV)

İnsanlardaki HIV ile benzerlik gösteren Lentiviruscinsi bir Retrovirus’tur ve ilk kez 1986 yılında izole edilmiştir. FIV, genellikle erkek ve başka bir hastalığı olan erişkin kedilerde görülmektedir.

BULAŞMA

Virus genellikle kavga sırasında yakın temasla ısırma- tırmalama ile bulaşmaktadır.

Enfekte kedinin diğerini ısırması sonucu salya ile virusun diğer kediye geçişi en sık rastlanan bulaşma çeşididir.

Anneden yavruya bulaşma da mümkündür fakat yavruların bir kısmı infekte olurken bir kısmında enfeksiyon şekillenmeyebilir. Bu durum anne kedinin hamilelik ve doğum sırasında maruz kaldığı virus yüküne göre değişir.

BELİRTİLER

FIV enfeksiyonlarında doğrudan hastalığa bağlı klinik semptomlar şekillenmeyebilir. Çoğu vakada ikincil enfeksiyonlara bağlı semptomlar oluşur. En sık görülen semptomlar ise nötropeni ve kronik inatçı gingivostomatitis (Dişeti ve ağız mukozasının yangısı) tablosudur.FIV kendi başına immun yanıtı azaltarak kedinin ikincil enfeksiyon ve neoplazilere (tümörler) yatkın hale gelmesini sağlar ya da immun yanıtın artışı ile otoimmun hastalıklara zemin hazırlayabilir. Nadir vakalarda nörolojik bozukluklar da saptanmıştır.

KORUNMA

Düzenli, güvenilir bir aşılama programı, iyi bakım ve hijyen koşulları, evdeki çoklu kedi ortamının azaltılması kedinizi bu hastalığa karşı korumada yardımcı olacaktır.


bottom of page