top of page
MEDICARE VETERİNER KLİNİĞİ
Medicare_Logo_PNG_REVİZE.png

Onlar bizim dostlarımız
Onun için en iyisini istediğinizi biliyoruz

Kirpilerin Yiyebileceği ve Yememesi Gerken Meyveler


kirpi
kirpi


Kirpiler öncelikle protein ve sebzelerden oluşan bir beslenmeleri gerekse de, meyveler lezzetli ve sağlıklıdır. Tabii ki, tüm meyveler kirpilerin tüketmesi için güvenli değildir. Kirpinizin hangi meyveleri yiyebileceğini ve hangilerinden kaçınması gerektiğini bilmek önemlidir.
Kirpinizi Besleyecek En İyi 14 Meyve

İşte kirpinizi besleyebileceğiniz meyvelerin bir listesi:


Elmalar

Muz

Yaban mersini

Kavun

Kirazlar

kivi

Mango

Kavun

Papaya

Şeftali (kabuğu çıkarılmış)

ArmutlarErik (kabuğu çıkarılmış)

Çilekler

Karpuz


Hangi Meyveler Kirpiler İçin En İyisidir?


Kirpinizi beslemek için en iyi meyvelerden bazıları elma, armut, muz, yaban mersini, çilek ve karpuzdur. Kirpileri yukarıdaki listedeki herhangi bir meyveyle besleyebilseniz de, bu altı meyve en iyi seçeneklerdir.
Kirpi için hangi meyveyi seçerseniz seçin, organik bir çeşit seçmeniz önemlidir. Organik olmayan meyveler, böcek ilaçları ve diğer kimyasallarla yetiştirildiği için kirpiniz için gerçekten tehlikeli olabilir.


Ne yazık ki, kirpiler için en iyi meyvelerden bazıları genellikle çok sayıda böcek ilacı ile yetiştirilmektedir. Örneğin elmalar, kirazlar, şeftaliler, armutlar ve çilekler genellikle pestisitlerle yetiştirilir. Bu meyvelerden birini seçecekseniz öncelikle organik olduğundan emin olun. Buna karşılık, kavun, tatlı kavun, kivi ve papaya genellikle düşük miktarda pestisit kullanılarak yetiştirilir.


Düşük pestisitli meyveler seçerken bile, yine de organik alışveriş yapmak en iyisidir. Minimum pestisit kullanımı gören meyveler bazen genetiği değiştirilmiş tohumlarla yetiştirilir. Organik, mamanın kirpi için tamamen güvenli olmasını sağlar.


Meyveler şeker ve asit bakımından çok yüksek olduğu için kirpi meyvenizi sık sık beslememelisiniz. Meyve kirpi için onaylanmış olsa bile, çok fazla meyve kirpinizde obezite, diyabet ve diğer sorunlara yol açabilir. İçinde çok fazla böcek ilacı ve kimyasal madde bulunan meyveleri seçerseniz, bu sorunlar daha ciddi hale gelebilir.

Kirpinizi Beslemekten Kaçınmanız Gereken Meyveler


Kirpinizi beslemekten kaçınmanız gereken bazı meyveler vardır. Onlara yedirmemeniz gereken meyveler şunlardır:


Avokado

Turunçgiller

Kurutulmuş meyve

üzüm

Limonlar

Misket limonuportakallar

Ananas

Yabani çilek

Kirpinizi herhangi bir kuru meyve ile beslememeniz önemlidir. Kurutulmuş meyveler genellikle çok az besinsel fayda sağlayan çok fazla şekere sahiptir. Kirpinize portakal, limon ve misket limonu da dahil olmak üzere hiçbir tür narenciye vermeyin. Turunçgiller kirpinin midesi için fazla asidiktir. Ananasın asitliği de bu meyvenin yasaklanmasından sorumlu.


Yabani meyvelerin yasak olmasının nedeni, ne tür bir yabani meyvenin kirpiler için güvenli olduğunu asla tam olarak bilememenizdir. Bazı yabani meyveler zehirli olduğundan, tüm yabani meyvelerden kaçının ve kirpi meyvelerinizi yalnızca marketten satın aldığınız besleyin.


Avokado ve üzümlerden de kaçınılmalıdır. Her iki meyve de kirpiler için son derece zehirlidir ve sonunda erken ölüme yol açabilecek bir dizi hastalığa yol açabilir.
Kirpinize Meyve Nasıl Verilir?
Kirpinize meyve yedirirken aklınızda tutmanız gereken bazı noktalar var. Organik alışveriş yapmak, ölçülü beslemek, meyveyi vermeden önce iyice yıkamak ve küçük parçalara ayırmak önemlidir. Bu dört adım, kirpinize mümkün olan en güvenli şekilde meyve yedirmenizi sağlar.


Organik Alışveriş Yapın

Yukarıda öğrendiğimiz gibi, kirpinizi sadece organik meyvelerle beslemeniz çok önemlidir. Organik meyve, daha az genetiği değiştirilmiş içerik ve böcek ilacı ile yapılır. Organik meyve, kirpiniz için daha sağlıklıdır ve size endişelenecek daha az şey verir. Organik meyve ilk başta daha pahalı olsa da yatırıma değer.Ölçülü Besleme

Kirpinize çok sık meyve vermeyin. Meyveler pek çok besinsel fayda sağlasa da şeker oranı yüksektir. Çok fazla meyve, kirpinizde aşırı kilo alımına ve diğer hastalıklara yol açabilir. Meyveyi bir ikram olarak düşünün.
İyice Yıkayın

Kirpinize herhangi bir meyve vermeden önce iyice yıkadığınızdan emin olun. Meyveyi iyice yıkamak, meyveden herhangi bir kirletici maddenin çıkarılmasını sağlar. Kirpiler çok küçük olduklarından, birazcık kirlenme bile ileride ciddi sorunlara yol açabilir.


Küçük Parçalara Ayırın

Meyve, kirpi için ciddi bir boğulma tehlikesi olabilir. Özellikle şeftali veya erik gibi kalın kabuklu meyveler kirpilerin boğulmasına neden olabilir. Fr'yi kesere


k boğulma riskini en aza indirinmeyveleri küçük parçalara ayırın. Cildi de çıkardığınızdan emin olun.ÖzetleMeyvelerin çoğu bizim için sağlıklı olsa da kirpilerin insanlardan çok daha küçük olduklarını unutmayın. Bu nedenle evinizde kilerinizde bulundurduğunuz meyvelerin birçoğu kirpiniz için uygun değildir.


Kirpinize elma, muz, çilek, kavun ve kivi gibi makul miktarda meyve verin. Kabul edilebilir olan sadece bu meyveler değil, kirpiniz için en iyisidir. Kirpinize yedirdiğiniz meyvenin organik, temiz ve nispeten düşük miktarda şeker ve asit içerdiğinden daima emin olun.


kirpi beslenmesi
kirpi

Opmerkingen


bottom of page