top of page
MEDICARE VETERİNER KLİNİĞİ
Medicare_Logo_PNG_REVİZE.png

Onlar bizim dostlarımız
Onun için en iyisini istediğinizi biliyoruz

Pitbull Cinsleri: Amerika’nın Ulusal Sembolü Olan Pitbull Cinsi Düşünüldüğü Kadar Saldırgan Mı?

Köpek cinsleri arasında en vahşi tür olarak bilinen Pitbull köpekleri oldukça merak ediliyor. Görünümü, yüz ifadesi ve hareketleri ile oldukça ilgi çeken bir cinsten söz ediyoruz. Özellikleri ve karakterleri açısından oldukça farklı olan Pitbull cinsine dair merak edilenleri listeledik. Peki kaç tane pitbull çeşidi vardır? Türkiye’de Pitbull beslemek yasak mı? Pitbull cinsi nasıl ortaya çıktı? Dünya üzerinde Pitbull benzeri köpekler hangileri? Pitbull köpeği özellikleri nelerdir? Popüler köpek ırkı Pitbull cinsleri özelliklerini ve Pitbull cinsi köpekler hakkında bilinmeyen detayları sizin için inceledik. Siz de bir Pitbull sahiplenmek istiyor ya da Pitbull cinsine dair daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu içeriğimiz hoşunuza gidecek.


Nasıl ortaya çıktı?


Genel olarak köpekler 4 ayrı kategoriye ayrılır. Tazılar, sürü köpekleri, mastif/bulldog ve av köpekleri olarak listeleyebiliriz. Pitbull köpekler, ilk kez bulldog ve değişik türdeki terrier’ların birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Zamanla gerek laboratuvar çalışmaları gerekse Pitbull türlerinin değişime uğraması sonucunda günümüzde hem tehlikeli hem de en çok beslenen köpek cinsleri arasında yer alan pitbull cinsi köpekler meydana gelmiştir. Pitbull cinsi köpekler kaslı, tıknaz, bodur ve oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Çeneleri ve kafatası yapıları ultra güçlü olan bu tür, sokakta karşılaştığınızda mutlaka dikkatinizi çekecektir. Alın yapısı, boynu ve iri kafası fazlasıyla karakteristik bir köpektir. Kulakları genellikle kesik ve dik bir yapıya sahiptir. Gözleri yuvarlak, diş yapısı ise makasa benzer şekilde üst üste geçmeli bir görünümdedir.


Pitbull Amerika’nın ulusal sembolü haline gelmiştir. 1.ve 2. Dünya Savaşı’nda Pitbull cinsi köpekler savaş köpeği olarak kullanılmış ve Amerika’nın ulusal sembolü haline gelmişlerdir. Üstelik bir Pitbull olan Çavuş Stubby isimli köpek ilginç olarak orduda çavuşluk rütbesine yükseltilmiş. Bu havalı köpekler dönemin politikacıları, bilim insanları ve sanatçıları arasında da oldukça popülerdi. Thomas Edison, Mark Twain, Humprey Bogart, Thedore Roosevelt, Fred Astaire pitbull köpeğe sahip olan ünlü isimlerden sadece bir kaçı olarak listeleyebiliriz. Pitbull türleri kendi arasında 4’e ayrılır. Dilerseniz detaylara birlikte göz atalım ve 4 türü yakından inceleyelim.
1. Amerikan Staffordshire Terrier


Pitbull cinsleri listemizin ilk sırasında daha uysal bir köpek yer alıyor. Amerikan Staffordshire terrier köpekleri, pitbull cinsleri arasında çok daha yumuşak mizaca sahip yapıları ile dikkat çekerler. Kendi grubunda yer alan türler arasında, aile köpeği olma özelliği ile dikkat çeken bu cins, enerjik ve aşırı hareketli yapıları ile tanınırlar. Çocuklar ile arası oldukça iyi olan Amerikan Staffordshire terrier, alacağı iyi bir eğitim ile daha uysal bir yapı kazanabilir. Pitbull cinslerinde görüldüğü gibi, diğer hayvanlarla aralarının pek iyi olduğunu söylemek doğru olmaz. Özellikle kedi ve köpeklerle pek iyi anlaşamadıklarını söylemeliyiz. İnce ve sık tüyleri, bu sevimli cinsin bakımını kolaylaştıran bir unsurdur. Tırnak ve diş bakımları düzenli olarak yapılmalı, ayda mümkünse en az iki kez banyo yaptırılmalıdır. Amerikan Staffordshire Terrier cinsinin tüy renkleri; genellikle siyah, beyaz, balköpüğü, kızıl, kahve ve mavi olarak kategorilendirilebilir.


2. Amerikan Bulldog


Orta derecede oyunculuk yeteneğine sahip olan bir Pitbull cinsinden bahsedeceğiz şimdi sizlere; Amerikan bulldog köpekleri. Bu köpekler ortalama 7 ile 10 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptirler. Korunma, spor ve avcılık gibi farklı amaçlar ile eğitilen bu cins, pitbull türleri arasında biraz daha kolay eğitilebilir bir yapıya sahiptir. Erkek Amerikan bulldog köpeklerinin ortalama kiloları 54, dişilerinin ise ortalama 45 civarıdır. Kahverengi, açık turuncu, gri ve beyaz renkler Amerikan bulldog köpeklerin de en yaygın görülen tüy renkleri olarak listelenebilir.
3. Staffordshire Bull Terrier


Pitbull türleri arasında ufak ve kaslı yapısı ile dikkat çeken bir başka tür ise İngiliz asıllı Staffordshire Bull Terrier. Son derece hızlı yapısıyla fark yaratan bir cins. Tüy renkleri genel olarak beyaz, açık kahve, mavi ve siyah tonlarındadır. Kısa tüylere sahip olması ve az tüy dökmesi nedeniyle bakımı kolay olan bir tür. Banyo ihtiyacı ise orta seviyededir. Bu cinsin tırnak bakımına ise özen gösterilmelidir. Bu köpeklerin düzenli olarak tırnak bakımı yapılmaması halinde, çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riski artış gösterir. Diğer köpekler ve kediler ile anlaşma konusunda ciddi sıkıntıları bulunur. Ancak özellikle yakın çevresindeki insanlar ve çocuklar ile arası oldukça iyidir. Zeki olması eğitimini kolaylaştırır. Bunun yanında inatçı bir yapıya sahiptir. Bu durum ise daha önce köpek sahiplenmemiş kişiler için cinsin eğitimini daha zorlayıcı hale dönüştürür.


4. Amerikan Pitbull Terrier


Pitbull cinsleri listemizin 4. sırasında Amerikan pitbull terrier cinsi köpekler yer almakta. İnsanlar tarafından sert yapılı olarak bilinen bir tür. Ancak bu cinsin, iyi bir eğitimle oldukça sakin özellikleri öne çıkarılabilecek türlerden biri olduğunu hatırlatmak isteriz. Güçlü yanları nedeniyle boğa ve ayılar ile mücadele etmek için üretilen Amerikan pitbull terrierlerin, saldırganlık içgüdüsüne genetik yatkınlığı bulunur. Ancak bu yatkınlık doğru eğitmenlerin vereceği eğitim ile yumuşatılır ve en az seviyeye indirilir. İnatçı yapıları nedeniyle eğitimleri biraz zordur. Amerikan pitbull terrier köpekleri, mümkün olduğu kadar sosyal ortamlara çıkarılarak insanlara alıştırılmalıdır. Bu şekilde saldırganlık seviyeleri daha az olacaktır. Tehlike görmedikleri sürece ise kolaylıkla insanlara alışacak ve saldırmayacaklardır.


Diğer köpek türleri ve kedilerle araları pek iyi değildir. Amerikan pitbull terrier, gün içerisinde yapılan birkaç saatlik egzersiz ve oyunlarla daha stressiz bir hale getirilebilir. Soğuğa karşı dayanıksız yapıları ile bilinirler. Amerikan pitbull terrier köpeklerinin, aşırı soğuk havalarda dışarıya çıkarılmaması önemlidir. Sert çehrelerine rağmen dadı olarak tanınan bu köpeklerin, çocuklarla aralarının oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle kahverengi ve beyaz tüylerin yanında, gri renkli tüylere sahip olan türlerini de sıklıkla görmeniz mümkün.
Bonus: Ülkemizde yasaklanan köpek ırkları neler?


Köpekler sahibine oldukça sadık, arkadaş canlısı ve oyuncu hayvanlardır. Fakat bazı ırklar var ki biraz tehlikeli olabilir. Köpekleri sezgi ve zarar görme güdüsünün öfkelendirdiği bilinen bir gerçek olsa da kas ve çene yapısı güçlü köpekler insanlara kalıcı veya ölümcül zararlar verebilir. Bu sebeple Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu bazı köpek ırkları için yasaklar getirdi. Peki, Türkiye’de bilinen hangi köpek ırkları yasak? Sizin için Türkiye’de yasaklanan 6 köpek ırkını listeledik.


1. Pitbull Terrier


Yasaklanan köpek ırkları arasında listemizin ilk sırasında Pitbull Terrier yer alır. Terrier ve buldog köpeklerinin çiftleştirilmesinden doğan Amerikan Pitbull teriyeri, kaslı görünümü ve güçlü yapısıyla dikkat çeken bir türdür. Adı duyulduğunda bile korku salan bu köpek cinsi, kötü şöhretini Amerika’da yasadışı köpek dövüşlerinde kullanılmasına borçlu diyebiliriz. Çünkü bu ırk sahibini koruma iç güdüsü oldukça yüksek bir ırk. Amerika Birleşik Devletleri, Norveç, İsviçre, İngiltere, Fransa gibi ülkelerde de yasaklı olan bu ırk, doğru eğitim verildiğinde gayet uysal bir köpeğe dönüşebiliyor.


2. Brezilya Mastiff (Fila Brasileiro)


Brezilya’da geliştirilmiş büyük bir işçi köpeği ırkı olan Brezilya Mastiff de Türkiye’de bakılması yasak olan köpekler listesinde yer alır. İngiltere, Norveç, Danimarka, Malta ve Kıbrıs gibi ülkelerde de yasaklı bir ırk. Bu köpek ırkı hem insanlara kuşkucu tavırlar sergiliyor ve her an saldırıya geçebiliyor. Sahibinin veya eğitmeninin saldırıya uğradığını hissettiğinde ise acımasızlığının dozunu epey artırıyor.


3. Japanese Tosa (Tosa Inu)


Tosa, Japonya’da “Japon Mastiff” olarak da adlandırılan ve Japon dövüş köpeği olarak bilinen bir ırk. Bu köpek ırkı tahmin edilebileceği gibi fazlasıyla tehdit edici olabiliyor. 60 kilograma kadar ağırlık taşıyabilen büyüklükteki bir cins Tosa cinsi. Bu cins, Avustralya, Danimarka, Yeni Zelanda, Singapur, Malezya, İngiltere gibi ülkelerde de yasaklı hayvanlar arasında yer almaktadır.


4. Dogo Argentino


Dogo Argentino cinsi köpekler, her türlü savaş koşullarına karşı fazlasıyla dayanıklılık gösterir. Bu özelliğiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde yasa dışı köpek dövüşünde kullanılmıştır. Dominat köpek ırkları arasında yer alan bu ırk da Türkiye’de yasaklı köpek ırkları arasında bulunmakta. Türkiye’nin yanı sıra Amerika, İngiltere, Avustralya, Ukrayna, Danimarka ve Singapur gibi ülkelerde de yasaklandığını hatırlatalım.


5. Napoliten Mastiff


Mısır, Fars veya Mezopotamya kökenli bu ırk, itaatkar olmakla birlikte baskın ve inatçı olmasıyla da tanınmaktadır. Romalılar tarafından savaş köpeği olarak kullanılmıştır. Yasaklı köpek ırkları arasında dikkat çeken Napoliten Mastiff’in diğer hayvanlarla yalnız bırakmamanızı öneririz.


6.Doberman


Yasaklı ırklar listemizi Doberman ırkı ile sonlandırıyoruz. Almanya kökenli bir iş köpeği ırkı olan Doberman, sosyal ve sahibine çok sadık olmasıyla bilinen bir cins. Bununla beraber saldırgan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yasaklı ırklar arasında yer alır.


Comments


bottom of page